palaute | haku

Hirvosen kausi kakkossijalla käyntiin

27.01.2008

Mikko Hirvosen kausi ralliautoilun MM-sarjassa alkoi komeasti toisella sijalla Monte Carlo- rallissa. Kisan voitti Citroen-tallin Sebastien Loeb, jonka Fordin suomalainen ykköskuljettaja aikoo haastaa Ruotsin rallissa helmikuun alussa. - Toivottavasti Ruotsin rallissa teiden pohjat ovat niin syvässä jäässä ja lumessa, että siellä pystytään ajamaan kunnolla. Se on niitä kisoissa, joissa minulla pitäisi olla hyvät mahdollisuudet voittaa, ja sitä tietysti haetaan, Hirvonen totesi.

Monte Carlo-rallissa Hirvonen taisteli Loebin perässä toisesta sijasta Citroen-tallin toisen kuljettajan Daniel Sordon kanssa alkumatkasta. Sordon ajokin turboon tullut vika rallin toiseksi viimeisenä kilpailupäivänä pakotti espanjalaisen tien sivuun ja muutti Hirvosen taktiikan.
- Sen jälkeen alkoi matkan vaikein osuus. Kolmantena ollut Chris Atkinson oli niin kaukana takana, ja Loeb niin kaukana edessä, ettei ollut muuta järkevää vaihtoehtoa kuin pudottaa vauhtia ja varmistaa toinen sija, Hirvonen sanoo.
- Eipä silti kun kausi alkaa Monte Carlo-rallista toisella sijalla, tilanne on hyvä.

Virheittä maaliin

Hirvonen, 27, ajoi loppumatkan varmasti ja virheittä, mutta ei ilman huolta.
- Erityisesti viimeisen päivän erikoiskokeilla jännitti paljon enemmän kuin viime vuonna samantapaisissa tilanteissa. Nyt kun olen tiimin ykköskuljettaja ja varmistelin merkkimestaruuspisteiden lisäksi myös omia kuljettajien MM-pisteitä, se toi ajoon pientä lisäpainetta, Hirvonen muisteli.

Monte Carlo-rallin jälkeen rallisarja jatkuu Ruotsin rallissa ja sen jälkeen Meksikon rallissa. Molemmissa kilpailuissa Hirvosella on onnistuessaan mahdollisuudet voittoon. Minimitavoite on palkintosija.
- Ruotsissa jos tiet eivät ole kunnolla jäässä on vaarana, että sora tulee esiin ja repii nastat irti pyöristä. Jos näin käy, kisa menee vähän arpapeliksi. Joka tapauksessa siellä on hyvä mahdollisuudet tasoittaa MM-taistelu Loebiä vastaan, Hirvonen sanoi.